Sushi je tradiční japonský pokrm a na první pohled nebo pokud čtete nějaké recepty na sushi, je vcelku složitý. Asi bych se ani já do přípravy sushi nepustil, kdybych nedávno nekoupil za dobrou cenu v akci základní ingredience, tzn. sushi rýži, Nori řasy, nakládaný zázvor a pastu s wasabi křenem, což je speciální velice ostrý japonský křen. Sojovou omáčku jsem měl ve spíži. Zbývalo dokoupit pomůcku na rolování sushi válečků – bambusovou rolovací podložku a rýžový ocet, což se mi povedlo v nejbližší speciálce s asijskými potravinami, kde mj. seženete vše na přípravu tohoto pokrmu. Takže výbava byla kompletní a já nedočkavě šel za dobrodružstvím pokrmu ze „Země vycházejícího slunce“. Nejdříve jsem studoval, jak to dělají opravdoví profíci, ale moc chytrý jsem z toho nebyl. Tolik druhů sushi existuje, ty všelijaké cizokrajné názvy a každý se připravuje trochu jinak… Asi vám zde tedy nevyfiknu úplný originál, jak ho připravují v restauraci SAKÉ TAKÉ, ale základ jsem asi chytil a na radost z nového pokrmu, který si připravím vlastními silami za minimální náklady, to určitě stačí. Nakonec jsem zjistil, že když se chytne ten správný grif při rolování, zas tak složité to není. Jsem amatér, vařím a připravuji jídla pro sebe a své blízké, tak si to mohu dovolit. Experimentuji nyní pro začátek jen s levnější náplní, s okurkou a surimi tyčinkami, při slavnostních chvílích a plné peněžence možno naplnit dražším syrovým lososem, syrovým tuňákem nebo vařenými  krevetami ap. Postup je vcelku stejný a fantazii se meze nekladou.

 

Sushi rýže – příprava

Nejprve si připravme rýži. Na přípravu použijte vždy sushi rýži a nenahrazujte ji jinou rýží

250g sushi rýže

300ml vody

60ml rýžového octa

 

Rýži opláchněte v cedníku pod tekoucí studenou vodou, dokud není voda čirá. Aby šla zrna dobře oddělovat.

 

Vodu bez rýže přiveďte k varu, pak přidejte rýži a nechte 17 minut vařit v hrnci pod poklicí. V případě potřeby přidejte ještě trochu vody. Po vaření slijte přebytečnou vodu.

 

Poté sundejte poklici, dejte 2 kuchyňské papíry na místo poklice a sevřete papír poklicí, nechte takto rýži vychladnout dalších 10 až 15 minut.

 

Rýži opatrně nejlépe dřevěnou špachtlí dejte do misky (ne kovové) a zakápněte rýžovým octem. Již nemíchejte.

 

Kryjte rýži vlhkým hadříkem až do dalšího použití.

 

Sushi – vlastní příprava

 

Potřeby:

bambusová podložka na sushi

uvařená rýže sushi v míse dle předchozího receptu

nori – lisované orestované mořské řasy na sushi

Na náplň: surimi tyčinky, okurka hadovka (syrový filet z lososa, tuňáka, vařené oloupané krevety ap.)

naložený plátkový zázvor

wasabi pasta

světlá sojová omáčka

 

Příprava:

Připravíme si bambusovou podložku a na ni položíme přepůlenou řasu Nori, lesklou stranou dolů. Okraj řasy kousek necháme přesahovat podložku.

Na řasu dřevěnou špachtlí (malou měchačkou) klademe a upravujeme tak 5mm vrstvu rýže, aby se nám špachtlička a ruka nelepila, smáčíme pod tekoucí vodou. Rýži klademe tak, aby horní a dolní okraje řasy byly tak 5mm nepokryté a rýži spíš rozprostíráme do stran. Je to proto, aby se následně váleček, který budeme dělat lépe spojil a směs se tolik nelepila na prsty.

Na rýži, blíž k dolnímu okraji naklademe úzké proužky okurky, surimi (ryb, krevet atd).

 

A nyní přijde to nejdůležitější a to udělat za pomoci bambusové podložky úhledné válečky s řasou Nori navrchu. Je třeba to trochu natrénovat, možná se vám to napoprvé nepovede, ale při troše zručnosti a šikovnosti se vám úspěch na 2-3 pokus jako mne povede a máte vyhráno.

Takže, rukama opatrně začneme rolovat řasu se směsí, při tom si můžeme pomáhat podložkou, ale nerolujeme to úplně do podložky!!

 

Rukou dotvarujeme a zase si pomáháme podložkou až vytvoříme volný váleček, konec řasy přilepíme na obvod válečku.

 

Váleček kompletně, pevně potom zabalíme do podložky, rukou srolovanou podložku sevřeme a mírnou silou umačkáme.

 

No, a to nejhorší máme za sebou. Podložku rozrolujeme, spojený a upěchovaný váleček vyndáme na prkénko, nožem ořízneme nevzhledné okraje a pak již řežeme příčně na úhledné menší válečky, které klademe na talíř.

 

Připravíme si do vhodných misek ingredience, které se k sushi konzumují, tzn. sojovou omáčku, nakládaný zázvor a trochu wasabi cca velikosti hrášku. Tyto ingredience možno spolu i smíchat dohromady do jedné misky.

 

Sushi konzumujeme s asijskými hůlkami tak, že malý váleček sushi hůlkami uchopíme, omočíme v sojové omáčce s ingrediencemi a takto nasáklý lahodnou omáčkou pojídáme, na druhé sousto zajíme plátkem zázvoru, aby se chutě v ústech správně rozvinuly.

 

Věřím, že se vše povede a touto pochoutkou překvapíte nejbližší hosty

Pavel Čermák – Svět dobrého jídla