Byly časy, když jsem se mimo jiných svých aktivit zabýval také prodejem bavorského piva. Přiznám se, že v Čechách, v zemi s velkou pivní tradicí, jsem moc úspěšný nebyl. Proti gustu žádný dišputát, ať si každý pije, co má rád. Já si myslím, že vyzkoušet se má ale všechno, a pak teprve posoudit, co je skutečně dobré. Například pivo míchané s ovocem nebo pšeničné pivo jistě nepotěší zapřísáhlé pivní patrioty, ale určitě má něco do sebe, alespoň pro pivní gurmány jako jsem já, co se nespokojí s desítkou Gambrinusem či podobným standardem. Vzpomínám si na argumenty zákazníků, co ohrnovali nos nad bavorským pivem, pivem, které dnes považuji možná za nejlepší na světě. Nejčastější argument byl ten, že „nad plzeňské pivo není“. V pohodě…., beru….., plzeňské pivo bývalo kdysi výborné, nyní se raději k plzeňskému europivu, co bylo nechutně zaprodáno do zahraničních rukou, zdržím komentáře. To bych se musel akorát rozčílit. Vždy jsem se pak ptal těch zákazníků, kolik jiných zahraničních piv vypili a poznali. Ale jako odpověď jsem dostal vždy jen vytáčky nebo mlčení. Aby člověk mohl posuzovat, co je dobré, měl by mít tedy při nejmenším nějaké zkušenosti.
Já dostal darem na ochutnání skutečně netradiční pivo z Belgie. Nese jméno KASTEEL, je třešňové a také dost silné. Má 8% alkoholu, takže nic pro slabé povahy.
Připravuji si vhodnou sklenici pro tento speciál, balený v baňatých 0,33l láhvích. Trochu mne ty láhve připomínají pivní láhve z bývalého východního Německa (DDR). Tam bývaly podobné.
Otevírám, přičichnu k hrdlu a pivo docela zajímavě voní. Rozhodně nic, co je cítit po chemii nebo neutrální chuti. Cítím nahořklou vůni piva a třešní. Už se těším na ochutnání.
Nalévám, pivo hezky pění a také šumí. Přičichnu znovu a nakyslo-hořká vůně se po nalití ještě více rozvinula. Barva je tmavá, hutná, přímo vybízí k napití.
A už přikládám ke rtům a dávám si první doušek. Nahořklá chuť poctivého piva s obsahem pšeničného sladu. Nakyslá chuť po divokých třešních. To jsou kombinace, které se mi líbí, žádné přeslazení, prostě poctivá řemeslná výroba tohoto pivního speciálu je poznat. Je znamenité, ale pozor s konzumací více piv. Vzhledem k vyššímu obsah alkoholu by slabší povahy mohly brzy odpadnout.
Toto pivo by rozhodně nemělo chybět na vánoční tabuli. Perfektně se tam hodí.
Narazíte-li někde na třešňové pivo Kasteel a chcete-li si pochutnat na netradičním pivu, určitě se nezklamete.
Dej Bůh štěstí, na zdraví
Pavel Čermák – Svět dobrého jídla