Neznám asi nikoho, kdo by si rád nepochutnal na grilovaném mase. Grilování patří k příjemným zážitkům při pobytu venku a díky kompatibilitě našich domácích elektropřístrojů si tyto příjemné zážitky můžeme dopřát i třeba doma v kuchyni v jakémkoli ročním období.

Vždy se naježím, když občas slyším ty rady všelijakých rádoby zastánců „zdravého životního stylu“, jak je grilování nezdravé, zejména to na otevřeném ohni, jak by se člověk takovým jídlům měl vyhýbat a jak si konzumací grilovaných jídel ničíme zdraví. A čím si vlastně člověk zdraví neničí? To by se v prvé řadě musel odstranit stress, pak šmejdské přísady, pojidla a náhražky v potravinách, pak hodně dlouho nic…. A pak možná trochu škodí i grilování. Nicméně negriluji denně a chuť si nějakými mudrci určitě zkazit nenechám. Jak říkám, dokud na to máte, jezte, pijte, hodujte, co hrdlo ráčí. Teprve až na to mít nebudete, povídejte a hrajte komedii, že držíte dietu. Asi tak, přátelé.

Připravíme si společně na grilu šašlik, což je vlastně rožněné maso na špízu, většinou ještě s cibulí a rajčetem, případně špekem. Receptů a kombinací je mnoho, dovedu dělat třeba pravý kavkazský šašlik dle receptu od svého kamaráda z Dagestánu. Ten se připravuje ze skopové kýty. Kousky nakrájeného skopového masa se marinují v 6% octě s cibulí několik dní. Na výborný šašlik mám také vzpomínky z mládí, kdy jsem občas flámoval do rána v některém z nočních podniků na Václavském náměstí v Praze. Po flámu v brzkých ranních hodinách člověka přepadl hlad a tuším v Jindřišské ulici nebo tam někde poblíž bývala non-stop ruská restaurace Berjozka, kde dělali fakt dobrý šašlik s ďábelsky pálivou omáčkou. Tam se člověk po flámu vždy srovnal.

V Německu se šašlik hojně dělá z vepřové panenky a takový si připravíme i my nyní. Výhodou je, že marinování není časově náročné a příprava je velmi rychlá. Jdeme na to!

Suroviny:

Cca 1/2kg vepřové panenky
Cca 3 cibule
Cca 3 rajčata
5 polévkových lžic rostlinného oleje
3 polévkové lžíce 6% octa
Pepř, sůl , šašlikovou omáčku nebo kečup
a dále ještě jehly nebo bambusové špejle na rožnění

 

Postup:

Oloupanou cibuli nakrájíme na silnější kolečka, vložíme do kastrolu. Vepřovou panenku příčně nakrájíme na silnější plátky, taktéž dáme do kastrolu a promícháme s cibulí.

 

Okořeníme solí, pepřem, zakápneme olejem a octem, promícháme a dáme cca na 1 hodinu marinovat do chladu. Mezitím si nakrájíme rajčata na čtvrtky.

 

Maso napichujeme na jehlu spolu s cibulí a čtvrtky rajčat.

 

Grilujeme při teplotě nad 200°C cca 10 minut a je hotovo. Vepřová panenka by se neměla rožnit moc dlouho, aby byla šťavnatá a nevysušila se. Já mám nejraději šašlik s kvalitním chlebem a pálivou šašlikovou omáčkou.

Přeji příjemné a úspěšné grilování a to rozhodně nejen v létě.

Pavel Čermák – Svět dobrého jídla