Itálie byla a je mou oblíbenou zemí. Častokrát jsem tam pobýval i několikrát ročně, nasával místní pohodu, posilující teplo, užíval si v krásném moři, poslouchal nádhernou temperamentní muziku či italské kantilény, miloval italskou bezstarostnost a samozřejmě jako milovník dobrého jídla si vychutnával a vařil místní pochoutky. V minulosti jsem o italském vaření dokonce natočil a moderoval CD „Vaříme a jíme v Itálii“. Možná jej mnozí z vás máte doma přes síť mých smluvních licencovaných distributorů.
Mimo ryb, plodů moře, špaget, antipast, vynikajících sýrů, salámů, sladkých dezertů nebo jedinečné zmrzliny pochází z Itálie i u nás docela známý pokrm – rizoto (risoto). V Itálii má však rizoto trochu odlišná pravidla přípravy než u nás. Italské risoto má být krémové konzistence a do základu se vždy přidává víno.
V Itálii se vyrábí přehršel různých regionálních uzenin, salámů, šunek, klobásek. A právě jednu z italských klobás jsem si poslední dobou velmi oblíbil. Jmenuje se Salsicia (Salsiča). Klobáska je vyrobena z kvalitního masa a soli, někde do ní přidávají víno. Prodává se v syrovém stavu, takže je ji možno grilovat, také se ze Salsicie připravuje výborné risoto.
Budete li Salsiciu grilovat, grilujte na medium, tak 15 minut celkově ze všech stran, aby byla řádně šťavnatá, tak ji miluji. Italskou Salsiciu pořídíte v italských speciálkách a také, za docela solidní cenu v Makru. Kupujte jedině Salsiciu vyrobenou v Itálii. Českým výrobcům, má li někdo odvahu se do toho pustit nevěřím. Tedy mimo pražského řezníka Kšány, co Salsiciu dělal podle receptu jistého italského restauratéra, který ji od něho potom odebíral. Jenže poctivý řezník Kšána už v Praze nefunguje a o jiném tak dobrém a opravdovém řemeslném řezníkovi nevím, tak jsem raději věren italskému originálnímu výrobci. Jak grilovat Salsiciu jsem vám pověděl, určitě si pochutnáte, ale nyní se dejme do přípravu risota z této vynikající masové klobásy.
Suroviny:
2 klobásy Salsicia
Olivový olej
Cibule nebo šalotka
Hrnek Rýže Arborio nebo Carnolli
0,2 l bílého vína
0,4 l vývaru (rybí, z plodů moře, zeleninový, masový)
Sůl mořská
Cca 2 g strouhaného Parmezánu nebo podobný Grano Padano
Cca 2 g máslo
Na ozdobu: hrášek, mrkev al dente uvařenou, olivy, zelenou nať petrželky apod.
Postup:
Cibuli nakrájíme na kostičky, odsypeme si rýži do hrnku – rýži nepereme, oloupeme Salsiciu ze střívka a ručně ji rozmělníme, připravíme si víno a vývar, nastrouháme parmezán a připravíme si kostku másla, okrájenou mrkev uvaříme al dente.
Na hlubší pánvi rozpálíme olivový olej a přidáme nadrobno nasekanou cibulku (šalotku) a lehce zpěníme do zesklovatění.
Přidáme nepranou rýži a chvíli orestujeme. Každé zrnko by mělo být mírně orestované.
Podlijeme vínem, mírně osolíme.
Přilijeme trochu vývaru (mám vývar z mušlí po námořnicku), promícháme, přidáme oloupanou rozmělněnou Salsiciu, dusíme cca 20 minut aby risoto bylo al dente, dle potřeby podléváme vývarem. Konzistenci risota udržujeme v krémové hustotě.
Je li rýže al dente ( na zkus), přidáme máslo a po rozpuštění másla přidáme strouhaný parmezán, lehce promícháme a dá se říci, že je hotovo.
Servírujeme ozdobené lehce vařenou mrkví, hráškem, olivami a petrželovou natí.
Rád se s vámi sejdu třeba v Bibione, v Caorle nebo v Rosolina Mare, v Benátkách nebo v Říme….. v některé z místních taveren, u dobrého italského pokrmu či moku, až nám to corona-krize dovolí. Zatím si Itálii udělejte doma, což nemyslím v partnerském vztahu, ale v podobě vynikající italské kuchyně.