Nakoupil jsem krásné a ověřené maso na hovězí pečeni. Bohužel, kvalitní hovězí beru v Bavorsku, protože v Čechách nemám jistotu, že maso nebudu muset 3 hodiny cmudit a ještě to nebude ono.  Došlo na otázku, „co s ním“. Svíčkovou už jsme vařili…., nadcházející máj…, zima pryč…, návrat z bujarého pálení čarodějnic, to bude chtít něco pikantního, co spraví rozhozený žaludek po divoké noci plné piva, žitné a vodky. A je tady nápad na přípravu pravého kavkazského šašliku dle receptury mého kamaráda z Dagestánu, což je republika v Ruské federaci u Kaspického moře na úpatí Kavkazu.  Šašlik dělám jen s malou kosmetickou úpravou. Nepoužívám skopové či jehněčí maso, jak by mělo být podle tamního originálu. Kavkazský šašlik dělám z hovězí pečeně, ale opět se vracím k úvodu článku neboť v Čechách je to dost sázka do loterie, koupit hovězí na minutku v běžné obchodní síti. Takže doporučuji nějaký ověřený výběr masa, ať z toho nemáte „žvýkačku“.  Předpokládám tedy, že maso jste si opatřili dobré, náročné na práci to není, jen mít trochu trpělivosti na několikadenní marinování.

 

Suroviny:

¾ kg kvalitní hovězí pečeně

Cca 6 rajčat

Cca 3 cibule

Cca ½ litru 6% octa

Sůl a pepř

 

Příprava:

Maso ostrým nožem nakrájíme na větší kostky, dáme do hrnce a okořeníme solí a pepřem

 

Cibuli nakrájíme na čtvrtky, rajčata na půlky, přidáme k masu do hrnce a promícháme.

 

Nakonec zalijeme octem, aby vše bylo v octu potopené. Připomenu 6% ocet. Čechy jsou snad raritou, že se zde vyrábí ocet 8% a ještě lihový. Většina octů ve světě se vyrábí vinných a 6%, včetně Ruska a třeba i Německa, kde já ocet kupuji. Je chuťově jemnější a lépe stravitelnější. V Čechách vinné octy seženete jistě také, ale jak je to zde se vším, počítejte s „ horskou přirážkou“, jako se vším kvalitním a nestandardním. V nejhorším případě samozřejmě  8% ocet přiměřeně nařeďte. Žádná tragédie se nestane.

 

No a teď se vším šup do ledničky a nejlépe tak 3 dny marinujte, klidně i déle. Jestli to nevydržíte, tak minimum je alespoň 24 hodin.

V momentu, kdy nastane tedy ten správný čas, si připravíme grilovací jehly, maso, cibuli a rajčata střídavě napichujeme a dáme grilovat na rozpálený gril, dle potřeby otáčíme. Cca po půl hodině by vše mělo být hotovo a můžeme se pustit do netradiční pochoutky. Jste li příznivci příloh, zvolte klasický tmavý chléb, já jsem „skromný“, mne stačí zakápnout jen ostrou omáčkou piri-piri a už mne nic nezastaví to zbaštit.

Dobrou chuť přeji i vám

Pavel Čermák – Svět dobrého jídla