Ruská kuchyně má jistě mnoho pochoutek a dobrého jídla. Vlajkovou lodí ruské kuchyně je však bezesporu hustá vydatná sladkokyselá polévka, zvaná „boršč“. Boršč miluji a když jej vidím někde na jídelním lístku, zcela 100% si jej dám. Výborný boršč vařívali v motorestu „U devíti křížů“ u dálnice u Brna. Mnohokrát jsem si tam na něm pochutnával. Bohužel dnes už tato vyhlášená restaurace není, předělali to na americký fast-food a podle toho to tam vypadá. Boršč jsem se naučil dělat a při přípravě se rozhodně neošidím. Držím se zásady, že v něm musí stát lžíce, jak je hustý a myslím si, že mne ho tak, jak si boršč dělám sám, neudělají v dnešní době byznysu a honby za zisky v žádné restauraci. Tak se do toho pojďme pustit společně.

Suroviny:

Cca 500g hovězího masa (polévkové nebo na guláš apod.)

Cca 100g kořenové zeleniny

Cca 500g vařené červené řepy

Cca 100g sádla

Cca 8 lžic rajčatového protlaku

3 polévkové lžíce hladké mouky,

Cca 4 brambory

¼ – ½  bílého hlávkového zelí

Cca 4 bobkové listy

Cca 5 kuliček nového koření

pepř mletý i celý, sůl

¼ kg rajčat

1 zelená paprika (kapie)

½ paličky česneku,

Worcesterovou omáčka, ocet

Kysaná smetana

Cukr

 

Postup:

Nejprve začneme trochu nepříjemnou prací a tou je krájení. Nakrájíme maso na kostky, kořenovou zeleninu, červenou řepu, papriku i oloupané syrové brambory na kostičky, nakrouháme zelí, rajčata nakrájíme na čtvrtky. Nejlepší je si vše rozdělit do jednotlivých misek či talířů.

 

Na polovině sádla ve větším hrnci orestujeme na kostky nakrájené hovězí maso. Můžete použít i maso na polévku, já dnes pracuji s „masem na guláš“, pravděpodobně je to zadní maso a už je nakrájené na kostky od výrobce.

 

Potom přidáme nakrájenou kořenovou zeleninu a stále vše restujeme.

 

Po chvilce přidáme nakrájenou červenou řepu, rajčatový protlak, trochu octa a vše chvíli, podusíme, občas promícháme. Tím je vytvořen tzv. základ polévky.

 

Nyní přidáme zbývající pokrájenou zeleninu, přihodíme bobkové listy, kuličky nového koření i pepře a zalijeme nejlépe vroucí vodou z varné konvice. Znovu jemně promícháme, přivedeme k varu a vaříme pod poklicí cca hodinu do změknutí masa a zelí, občas promícháme.

 

Ze zbytku sádla a mouky si v malém hrnci připravíme jíšku.

 

Je li vše měkké, doladíme chuť přidáním cukru (boršč má být sladkokyselý), worcesterové omáčky, mletého pepře, soli, případně ještě octa, vmícháme jíšku a přidáme lisovaný česnek.

 

Vše tak ještě cca 15 minut provaříme za občasného míchání, můžeme ještě doladit chutě, pokud nic nechybí, je hotovo.

 

Boršč musí být hustý, vydatný, plný masa a zeleniny, sladkokysele pikantní. Na talíři se zdobí kopečkem kysané smetany. Pokud jinak nedáte, vhodná příloha k boršči je tmavý chléb. Já však mám boršč nejraději tak, jak je, samotný. Boršč je vhodný jako hlavní jídlo.

Dobrou chuť

Pavel Čermák – Svět dobrého jídla