Já vůbec nechápu, jak naše země s tak výbornou tradiční kuchyní může přebírat pokrmy z ciziny a ještě je stavět nad naši klasiku. Různé ty pizzy, hot-dogy, hamburgery…., mnohdy dokonce nevalné kvality, že by se za to styděli i v zemích originálního původu. A tady se po tom můžou zejména mladí lidé utlouct. Bohužel díky nesmyslně uspěchané době a stále menšímu zájmu i času vařit doma zřejmě nic lepšího nepoznali. Je to velká škoda, protože naše tuzemská kuchyně ukrývá nejeden poklad, který hravě strčí do kapsy ten všelijaký nechutný fast-food. Představte si, že kdyby místo takového hamburgeru se podával v rychlém občerstvení například „moravský vrabec“. To by byla bomba. Moc na něj dnes ani v klasických restauracích nenarazíte a je to škoda. Nevím, jestli jeho původ je skutečně na Moravě, proč nese v názvu jméno dotěrného ptáka je taky ve hvězdách, ale faktem je, že „moravský vrabec“ je česká specialita a tam, kde se vaří, se po něm jen zapráší. Jestli se vám povede stejně dobře, jako mne, vsadím basu piva, k této pochoutce neodmyslitelně patřící, že vám z pekáče zmizí do žaludku první kosmickou rychlostí. S ptákem v názvu nemá samozřejmě nic společného, tak se neděste a maximálně vyrazte k řezníkovi pro dva druhy vepřového masa, pro plec a pro klasický bůček. No, a cestou zpět nezapomeňte na nějaké to pivko.
Suroviny:
750 g vepřové plece
750g vepřového bůčku bez kosti
Cca 100g sádla
Cca 5 cibulí
Cca 5 stroužků česneku
Cca 50g hladké mouky
1 polévková lžíce drceného kmínu
Sůl dle chuti
0,5 dl kvalitního piva na podlití
1 litr masového vývaru
Postup:
Omyté maso si nakrájíme na větší kostky. Cibuli nakrájíme na kostičky. Prolisujeme česnek.
Do přiměřeného pekáče dáme sádlo a pořádně v troubě ho rozpálíme. Do rozpáleného sádla přihodíme maso a osmahneme ho, aby se zatáhlo.
Osolíme, přidáme nakrájenou cibuli, promícháme a vše zpěníme při vyšší teplotě.
Přimícháme rozetřený česnek, přidáme drcený kmín, promícháme a podlijeme pivem.
Takto v troubě pečeme cca hodinku, dokud maso nezměkne a nedostane nazlátlou barvičku. Během pečení maso poléváme vypečenou šťávičkou, dle potřeby ještě podléváme pivem.
Měkké maso vyjmeme z pekáče do vhodné nádoby, aby se udrželo teplé.
Šťávu v pekáči vysmahneme na tuk, zaprášíme moukou, promícháme a opečeme. Vytvoříme tak jakousi zápražku.
Zápražku v pekáči zalijeme vývarem a provaříme cca 20 minut za občasného promíchání.
A jsme ve finále, do provařené šťávičky s hustší konzistencí přidáme odložené maso a můžeme si pochutnávat. Ideální příloha je bramborový knedlík, dušené zelí a džbán dobrého piva.