Vážení přátelé, k dobrému jídlu i k dobrému pití bezesporu patří dobrá muzika. Rád vás proto seznámím s muzikou, kterou mám rád a na kterou se bohužel v Čechách docela zapomíná, ač zde má obrovské tradice. V Německu, potažmo v Bavorsku se pro tento žánr hudby vžil název „volkmuzik“, tedy lidová muzika. Naštěstí tam se stále drží tradice, tato hudba se nijak neodsuzuje, ba naopak, těší se velké oblibě jak u starších, tak u mladých lidí.

Dříve, v dobách našich dědů jeden jediný harmonikář dokázal rozparádit hosty v restauraci a vyprovokovat ke společnému zpěvu a veselí. To se to pak pilo a baštilo. To byla zábava! Já takové prostředí prosté lidové nevázané zábavy miluji. Bohužel v Čechách harmonikáři, lidoví muzikanti či různé šramlíky jsou pomalu na vyhynutí. Je to veliká škoda. Ještě, že zde máme třeba televizi Šlágr, která slávu lidové muziky k radosti všech jejích příznivců úspěšně prezentuje. V Bavorsku je to jinak, tam si bez břeskné dechovky nedovedou představit žádnou pořádnou veselici. Několik internetových rádií s krásnou lidovou hudbou a televize Melodie TV, obdoba našeho Šlágru roznáší veselí daleko za hranice.

Nedávno jsem ke svým narozeninám dostal CD od kapely Woidhauser Strassenmuzikanten z Waidhausu. V bookletu jsem se dočetl, že tato kapela navazuje na tradice krále světové dechovky Ernsta Mosche.

Kdo že to byl Ernst Mosch?  Znáte tohoto vynikajícího hudebníka, zpěváka, skladatele a dirigenta?  V celém světě byl Ernst Mosch uznávanou hvězdou, vystupoval v Carnegie Hall v New Yorku, což samo o sobě hovoří za vše. Bohužel v Čechách, když toto jméno nadnesete, snad mimo ojedinělých nadšenců dechovky bude každý krčit rameny. Je to velmi smutné, neboť tento muzikantský velikán, právem nazýván králem dechovky, se narodil 15. listopadu 1925 v Čechách. Ano v Čechách, v Karlovarském kraji nedaleko Sokolova v městysu Svatava. Životopis naleznete zde na Wikipedii: https://cs.wikipedia.org/wiki/Ernst_Mosch

Ernst Mosch vedl svůj orchestr Original Egerländer Muzikanten se kterým po celém světě šířil slávu bavorsko-české muziky. Ukázka tvorby krále dechovky z You Tube: https://www.youtube.com/watch?v=f93SpvZWjd4&list=PLWpnOfcq8_ohRCBgVSMO8aHhrQ2sQ8Wpa

Nádherné, že!

Bohužel se Ernst Mosch narodil do hektické doby před 2. světovou válkou a osud jej zavál do Německa, kde se naplno proslavil, kde pak celý zbytek života žil a pracoval. Zemřel 15. května 1999 v bavorském městě Germaringen, ale svojí tvorbou se vlastně stal nesmrtelný. Jeho muzika žije dále a jsem přesvědčen o tom, že bude žít na věky.

V článku byly použity materiály z Internetu:  Cs.wikipedia.org,  You Tube a Bing.com

S dobrou muzikou

Pavel Čermák – Svět dobrého jídla