Před pár dny mne kamarád z dalekého Dagestánu v Ruské federaci poslal zrychlené video zajímavého receptu na zapečené kotletky v zelné hlávce.  Původ receptu je někde v zemích 1000+1 noci a tím se začíná tvořit příběh receptu, který mne inspiroval, ale přizpůsobil jsem si jej k obrazu svému. Ani název originálu neznáme, tak jsem pokrm pojmenoval po svém, po česku. Původní maso bylo jehněčí hřebínek, jehněčí nemusím, tak nahrazuji vepřovými kotletkami, jinak asi je vše zachováno, jak jsem okoukal z videa. Fakt výborná specialita, vhodná pro návštěvy, nicméně jsme to dnes ve dvou se ženou zkonzumovali téměř na posezení. Pojďte se do toho pustit se mnou.

 

Suroviny:

Větší hlávka zelí

Cca  5 menších vepřových kotlet (aby se vešly do hlávky)

3 – 5 nových brambor (dle velikosti hlávky)

Zelená a červená kapie

1 palička česneku

Několik větviček rozmarýnu

50g másla

Pepř

Tekuté polévkové koření (Maggi)

Hrubou mořskou sůl

Tabasco (nebo jinou podobnou ostrou omáčku)

Alobal

Postup:

Nejdříve si připravíme hlávku zelí, ze které seřízneme  takovou „čepičku“, kterou dáme stranou , následně vnitřek hlávky vydlabeme. Volme co možná největší hlávku. Postupujeme tak, že krouživými pohyby nože vnitřek zelí narušíme a pak vydlabané zelí dáme do mísy. Poslouží na přípravu například polévky, salátu apod. Když se dostaneme na košťál, ten také vydlabeme a vyhodíme. Zbylé zelné listy vytrháme, po odstranění košťálu to už jde docela dobře. Vydlabaná hlávka by měla mít cca 1cm okraje. Toto je asi největší práce, kterou při přípravě pokrmu musíme vynaložit. Pak už to jde skoro samo.

 

Nyní si na plátky nakrájíme nové brambory i se slupkou (staré raději oloupat) a dáme do dutiny v zelné hlávce.

 

Nakrájíme kapie, klidně i s jádřinci a též vložíme do zelné dutiny.

 

Pak dáme navrch pár větviček rozmarýnu a několik stroužků česneku, na to naklademe kotlety, které potřeme máslem, okořeníme pepřem a navrch též dáme větvičky rozmarýnu a stroužky česneku. Zakápneme vše Maggi – polévkovým kořením.

 

Přiklopíme „čepičkou“, kterou jsme seřízli, můžeme ji upravit odejmutím přebytečných listů z vnitřní strany, aby dobře přilehla.

 

A vše poctivě zabalíme do alobalu, alespoň do 3 vrstev.

 

Rozpálíme troubu nejlíp na horkovzduch 180°C, vložíme do pekáče a pečeme cca 2 hodiny.

 

Po dopečení vyjmeme z alobalu, dáme na velký tác, slijeme vyvařenou šťávu z alobalové folie,  sejmeme „čepičku“ a hlávku na okrajích nařízneme do takového „lotosového květu“. Pak to vše ještě posolíme hrubou mořskou solí.

 

Je hotovo, jednotlivé porce podáváme s kombinací maso, zelný list, trochu brambor, papriky, šťávička a zakápneme tabascem.

Výborné!!

Dobrou chuť přeje

Pavel Čermák – Svět dobrého jídla