Furth im Wald – bavorské historické dračí město nedaleko českých hranic s každoročními lidovými hrami, Drachenstich mám rád. Lidové hry Drachenstich – Skolení draka vypráví o divokých bojových vřavách a bojích mezi Husity a Křižáky na česko- bavorské hranici, kruté boje vzbudily strašlivé monstrum – ohromného draka, který si pak vybíral své oběti. Blíže jsem už dříve o Drachenstichu napsal v sekci „Ostatní reportáže a publikace“. Nebyl bych to já, kdyby mne nezajímalo někde něco dobrého pojíst. Mimo bavorské klasiky se o Drachenstichu ve Furthu v místních restauracích připravuje tzv. dračí maso – drachenfleisch. Receptura asi není přesně daná a každý si specialitu dělá po svém. Základ je marinované kořeněné maso, buď krájené na plátky nebo mleté.
Já dračí maso připravuji z masa mletého. Marinuji v kořenící směsi na gyros ještě s olejem a pivem, dračí maso by mělo být ostřejší, proto přidávám i trochu chilles. Mleté maso kupte tam, kde víte, co kupujete, tzn. nejlépe u řezníka, který vám maso na přání namele, pokud možno s minimem tuku, bez rozemletých kůží, pojidel apod..

Suroviny:

½ kg mletého kvalitního!!!!! masa, nejlíp mix hovězí a vepřové, ale může být i samotné vepřové
1 polévková lžíce koření gyros (s obsahem soli), špetka chilles
1 dl kvalitního piva
3 polévkové lžíce rostlinného oleje

 

Na dressing:

Kvalitní bílý jogurt
½ paličky česneku
špetka mořské soli
(dressing mám rád hodně česnekovaný a slaný, tak na česneku a soli nemusíte šetřit)

 

Postup:

Mleté maso důkladně smícháme s kořením, pivem, olejem a dáme na noc odležet do ledničky

Rozetřeme česnek se solí, dáme do misky a smícháme s jogurtem, také odložíme do ledničky.

Směs kořeněného mletého masa opékáme za stálého obracení na středním ohni na pánvi cca 20 min.

Dračí maso se obvykle podává s hranolky a jogurtovým dressingem.

Nebudeme si nalhávat, že po kořeněném jídle nebude žízeň a proto si k jídlu vychlaďte i dobré pivečko. Určitě po jídle přijde vhod!

Dobrou chuť a na zdraví !

Pavel Čermák – Svět dobrého jídla