Okresní město Cham v Bavorsku, Horní Falci nedaleko českých hranic nemusím představovat. Pro mnoho Čechů je zejména cílem kvalitních nákupů. Pojďme však nyní zapomenout na nákupní horečku a ponořme se do víru tohoto městečka z pohledu relaxace, odpočinku a zábavy. Mám rád bavorský styl zábavy i místní pivní kulturu. Proto se těším na jarní Volkfest, který je vlastně takovým malým Oktoberfestem s bujarou zábavou při klasické bavorské muzice u tupláku vynikajícího bavorského piva. Nevynechám ani akce v rámci hudebního léta, kdy každou sobotu od 10hodin dopoledne vyhrává na náměstí muzika, často i čeští muzikanti.

 

Celoročně, každou sobotu jsou na náměstí selské trhy, kde doporučují zavítat do stánku s grilovanými selečími specialitami. Však se podívejte, jaké jsem si tam koupil „suvenýry“.

 

A téma na procházku městem? Určitě zajděte k Pivní bráně (Biertor). Kdo ji projde, pivo mu nikdy chutnat nepřestane. Mohu potvrdit, prošel jsem ji mnohokrát.

 

Za Pivní bránou následuje kamenný most, kde se v roce 1959 natáčel známý německý protiválečný film Most (Die Brücke).

 

Všude v okolí je krásná příroda, projděte se třeba po stezce podél řeky Regen, která je plná ryb, všudypřítomné lavičky zvou k posezení a kochání se hezkým okolím….

 

Při procházce starým městem narážíte na moderní sochy jakéhosi vojáka v napoleonské čepici. Kdože to je?

Je to místní rodák Nicolas Luckner, který to dotáhl v 18. století až na francouzského maršála a byla pro něho složena nynější francouzská hymna Marseillaisa. Město je na něj patřičně pyšné a i zvonkohra z kostela na náměstí hraje tóny francouzské hymny.

Pokud k tomu sedíte v některé z místních venkovních zahrádek u šálku kávy nebo žejdlíku pivečka či jiného osvěžujícího nápoje, tóny zvonkohry jsou doslova balzám.

Je těžké do krátkého článku popsat všechna vyžití v okresním městě Chamu, ale mohu ujistit, že pro každého je tam něco a každý si vybere to, co ho zaujme. Tak si také někdy vyrazte do bavorského Chamu nejen za nákupy, ale i za zábavou, poznáním a relaxací.

Určitě nebudete litovat

 

Foto: Pavel Čermák – Svět dobrého jídla