Cestovat dnes při celosvětové pandemii covidu-19 není jednoduché. A asi ještě nějaký čas to tak zůstane. Gastronomie má výhodu, že dnes kvůli té či oné krajové pochoutce už nemusíme nutně cestovat světem křížem krážem. Recepty se šíří rychleji než corona a jsme li šikovní, s fortelem k dobrému jídlu, není problém si lahůdky připravit sami vlastními silami. Samozřejmě pojídat do křupava upečené kolénko přímo v Bavorsku u bavorského piva při bavorské veselici má své neodmyslitelné kouzlo, stejně jako jíst originál pizzu v pravé italské taverně, či tafelspitz ve Vídni U Černého velblouda. Miluji asijskou kuchyni, tedy takovou tu klasickou, co známe z asijských evropských restaurací. Nevím, jestli bych se odvážil si dát něco dobrého třeba v Pekingu na ulici, když člověk ví, co vše tam jsou schopni s gustem zbaštit. To fakt asi ne a proto mne ani tyto končiny moc nelákají je osobně navštívit. Nedávno jsem zavítal v jednom obchodě do speciálního oddělení asijských pokrmů.  Zaujalo mne balení korejské speciality  – Kimchi. Lákavý obrázek podráždil mé chuťové buňky natolik, že o večeři toho dne bylo rozhodnuto. Kimchi je pokrm z kvašeného čínského zelí s dalšími ingrediencemi a lze o něm hovořit také jako o „bombě na posílení imunity“.  Chuť fakt lahodná, zajímavě sladkokysele a pálivě kombinovaná. Jen ta cena se mne poněkud nelíbila. Cca půl kilové balení naložené pochoutky stálo jako kilo kvalitního masa. A to víte, že maso je u mne vždy na prvním místě. Tak pátrám, hledám, sleduji, zda se kimchi dá připravit i vlastními silami. A zjišťuji, že příprava vůbec není složitá, jen trochu náročnější na čas. Navíc se teď poslední dobou na trhu objevuje další zajímavá zelenina, čínská brukev „choi“, která je na přípravu kimchi také vhodná, stejně jako čínské zelí. Jdeme na to.

 

Zelenina – suroviny:

1 menší hlávka čínského zelí nebo 2 brukve „choi“

1 svazek lahůdkové cibulky, nakrájíme na drobná kolečka

1 cibule, nakrájíme na kostičky

1 mrkev, nakrájíme na drobné nudličky

Sůl

 

Pasta na cca ½ kg zeleniny  – suroviny:

1 lžíce mořské soli

2 lžíce mleté papriky

1 lžička drceného/mletého/pokrájeného chilles

1 lžíce strouhaného čerstvého zázvoru

1 lžíce medu

3 lžíce rybí omáčky

Sezam na lehké ozdobné posypání na talíři, máte li ho po ruce, jinak být nemusí, na chuti to neubere

 

Postup:

Začneme nasolováním čínského zelí. Nakrájíme jej na cca 5 cm dlouhé špalíčky, dáme do větší nádoby a důkladně nasolíme, necháme odležet cca 2 hodiny. Pak zelí i v několika vodních lázních vykoupeme od soli, aby zůstalo jen lehce nasolené. Další sůl bude v pastě, tak to properte jako já asi ve třech vodních lázních. Ochutnejte na lehkou slanost.

 

Nyní smícháme v misce ingredience na pastu, tzn. sůl, papriku, chilles, zázvor, med a rybí omáčku.

 

K vykoupanému zelí přidáme na kolečka pokrájenou cibulku, na kostky pokrájenou cibuli, na nudličky pokrájenou mrkev, dobře vše promícháme.

 

Nakonec vmícháme pastu, zase důkladně promícháme, zeleninu udusáme, přiklopíme a necháme 1 – 3 dny fermentovat (kvasit) při pokojové teplotě.

 

Vhodné je fermentovat třeba v zavařovací sklenici s šroubovacím víčkem. Během fermentace ochutnáváme čistým nádobím a dostane li zelenina sladkokyselou chuť, je hotovo, dejme to do lednice, kde se v chladu fermentace zastaví. Používáme li čisté nádobí k nabírání jednotlivých porcí, kimchi v lednici vydrží i několik týdnů, ale to u mne nehrozilo. Za dva večery bylo pryč.

 

Dobrou chuť a stálé zdraví

Pavel Čermák – Svět dobrého jídla