Rybí polévku miluji od dětství a mám ji vždy spojenou s Vánocemi. Na štědrovečerní sváteční tabuli proto u nás neodmyslitelně patří spolu s řízky z kapra a bramborovým salátem. Její příprava je náročnější a právě proto je pro mne vzácnější, protože nepatří v jídelníčku k mým pravidelným pokrmům. Nejméně jedenkrát za rok ale musí být. Připravuji ji den před Štědrým dnem, aby se do sváteční večeře chutě v polévce řádně rozležely. Pak teprve je to ten pravý gurmánský zážitek.

 

Suroviny:

Připravuji ji z opraných hlav a vnitřností (jiker a mlíčí) ze 3 kaprů

Z hlav je třeba odstranit žábry.

 

Dále potřebuji:

Očištěnou kořenovou zeleninu (3-4 mrkve, 1 petržel, ¼ celeru)

2 oloupané cibule

1důkladně opraný, menší pórek

3 polévkové lžíce polenty (polenta je italská kukuřičná hrubá mouka na kukuřičnou kaši, lze ji nahradit krupičkou)

5 polévkových lžic hladké mouky

Rostlinný / slunečnicový olej

2 oloupané stroužky česneku

Rybí omáčku

1 dl bílého vína

Sůl

Pepř mletý

¼ kávové lžičky mletého muškátového ořechu

 

Postup:

Nejdříve si připravím zeleninu. Nakrájím očištěnou kořenovou zeleninu na kostky a odložím na talíř. Důkladně opraný pórek nakrájím také. Dále zvlášť na kostky nakrájím cibuli.

Potom si udělám světle hnědou řidší jíšku v menším hrnci z 5 lžic hladké mouky rozmíchaných s olejem. Požadované barvy jíšky docílím ca po 5 minutách pražení.

Ve větším, ca 4 litrovém hrnci rozpálím na dně olej a orestuji v něm nakrájenou cibuli, až zesklovatí, přidám zbývající nakrájenou kořenovou zeleninu i pórek a za stálého míchání chvíli vše restuji.

Následně k zelenině přidám polentu a ještě restuji, co to jde. Polenta se začne trochu připalovat na dno hrnce, tak musím rychle míchat.

No, a nyní zeleninový základ s polentou podliji vodou tak do půli hrnce, osolím, přivedu k varu a přidám hlavy. Je-li třeba, doplním vodu, aby byla po okraj.

Hlavy vařím tak hodinu a během vaření sbírám vznikající pěnu i s přebytečným tukem.

Uvařené hlavy opatrně vyndám do mísy a nechám stranou vychladnout

Následně do polévky přidám vnitřnosti (jikry, mlíčí) a vařím ca 20 minut, občas zamíchám a lžící krájím vařené vnitřnosti. Jikry a mlíčí by neměly být úplně rozvařené, měly by v polévce být v menších kouscích.

Mezitím oberu maso z vařených hlav a přidám také do polévky. Pozor na kosti.

Potom si hotovou jíšku trochu zředím teplou vodou a vmíchám ji do polévky.

Vařím ještě tak 15 minut a přidávám dochucovací ingredience, tedy rybí omáčku, kterou nahrazuji běžně používané polévkové koření Maggi, bílé víno, na plátky nakrájený česnek, mletý muškátový ořech, pepř případně ještě sůl. Prostě doladím chutě k obrazu svému, nakonec vše ještě tak 10 minut provařím a dílo je hotovo.

Pokud nic neschází, můžeme podávat.

Za námahu a ne zrovna příjemnou práci s rybími částmi zejména v syrovém stavu či při obírání vařených hlav jsem odměněn lahodnou pochoutkou na štědrovečerním stole.

Přeji všem šťastné a veselé Vánoce

Pavel Čermák – Svět dobrého jídla