Léto pomalu a jistě bohužel končí. Léto, čas dovolených a odpočinku. Mám rád letní období, kdy nemusím řešit oblékání…tričko, kraťasy, pantofle… a hurá ven…., voda, les,…. tu si dát lahodný zlatavý mok, tu pojíst něco dobrého…. A pokud mne nějak neotravuje okolí, já jsem takto nejspokojenější člověk na světě. Nemusím cestovat přes půl světa, to co potřebuji ke klidu a relaxaci mnohdy nacházím i pár kilometrů od domova. A to je podle mne to hlavní, odpočinout si a načerpat sil.

Šumava a Český les v sobě vždy skrývaly cosi tajemného. Ať to bylo v dávných dobách, kdy tudy vedly obchodní cesty, v minulosti pak stezky pašerácké, pak se hranice uzavřela úplně a člověk byl zvědavý, jak to za těmi „kopečky“ vypadá, až po současnost, kdy všechny ty „zašlé dějiny“ stále dýchají z této krajiny. Šumava je dnes bohužel velkou turistickou atrakcí a nějaké velké soukromí tam nehledejte. Český les je na tom stále ještě lépe a myslím si, že právě Český les je to místo, kam se dá utéci od všedních dnů.

Kdysi zaniklá obec Pleš v Českém lese, ze které zůstala jediná stavba – dnes penzion Pleš a nedaleko postavené 4 nové chatové domky. To byl cíl dovolené, kterou hodnotím, jako velmi vydařenou, rád se o zlomky z této cesty také podělím, nicméně nejlépe je se přesvědčit na vlastní kůži.

 

Pleš leží cca 1,5km od bavorské hranice, nejbližší vesnice je bavorský Fridrichshäng, hned za hraničním kamenem. Na české straně je pak nejbíže obec Rybník, asi 6km lesem, autem po silnici je to ještě dál. 

 

Pro větší soukromí volím menší chatový domek pro 4 osoby. Zbývající jednopatrové domky jsou pro 7 osob, vše s plným vybavením, tzn. Kuchyňka obývací kout, pohodlné ložnice, krbová kamna.

 

Nedaleký penzion pojme asi 15 lidí. Výborná restaurace se specialitami z chlebové pece…pstruh, pečené koleno, výborná držková polévka…., fakt super, znamenité pivo Chodovar. Tento penzion je jediná stavba, která po poválečné likvidaci bývalé obce s cca 750 obyvateli a odsunu sudetských Němců zůstala. Dříve to bývala hájovna, žil tam hajný Zika, známý pašerák, který byl později zastřelen.

 

Krásné ranní probuzení, všude kolem se pasou krávy, musím se štípnout…., ne nejsem v Alpách…., ale 40 km od Domažlic.

 

Procházka lesem směr Bavorsko po stopách dřívějších pašeráků. Rozvaliny a čísla popisná přibitá na stromech nebo křížky a kapličky připomínají dřívější slávu obce, kde mj. byly i 2 kostely.

Fridrichshäng – 1. bavorská obec, že jsme v jiné zemi se pozná i podle kvalitnější silnice a upraveného okolí . V lese na bavorském území probíhá ve vánočním období adventní trh. Určitě to musí být hezké. Mimo hostince a malého koloniálu ale ve Fridrichshängu není nic zajímavého. Za nákupy či koupáním musíte dál do Schönsee nebo městečka Eslarn.

 

Místní kraj je bohatý na houby

 

Návštěva bývalé vojenské roty v zaniklé obci Václav

 

 

Místní lesní hřbitov se zachoval a nyní je pečlivě udržovaný, zůstaly i základy kostela

 

Zapomeňte na signál mobilního telefonu a internet. Na Pleš jste přijeli odpočívat a ne pracovat, nicméně pro případ nouze jsou místa, kde se signál dá „chytit“.

 

Za sebe mohu relaxaci na Pleši v ryzí přírodě vřele doporučit, žádná fotka ani povídání nenahradí osobní zážitek, tak si tam třeba jen tak zkuste odskočit odpočinout, pokud se dovolená u moře nevyvedla dle vašich představ. Věřím, že budete spokojeni stejně jako já. Dovolená bohužel končí, hezké vzpomínky zůstávají.

Hezký konec léta

Pavel Čermák – Svět dobrého jídla