Vánoční čas je čas plný tajemných vůní a kouzla. Pochutnáváme si na pokrmech, které běžně přes rok nejíme a samozřejmě se na tyto okamžiky již dlouho předem těšíme. Jestli nepatříte k pivním konzervativcům, pro které je ta jejich „desítka“ alfou a omegou celého pivního světa, objevil jsem pro vás skutečný unikát, který je o to snadnější ochutnat, neboť pochází z českých zeměpisných šířek. Přiznám se, že mé první oťukávání s 20° speciálem Barley Wine (obsah alkoholu 9%) z plaského Knížecího pivovaru na Plzni – severu bylo trochu odtažité.

Mám sice rád silnější piva, ale maximálně tak do síly oktoberfestových piv, tzn. 14° a s obsahem alkoholu kolem 6%. Ideálně pak klasické bavorské ležáky a pšeničná piva s alkoholem nad 5%. Pivo mám totiž rád jako prostředníka k přátelskému posezení či poslechu hezké veselé muziky a po hodně silných pivech člověk brzy „odpadne“.

Na podruhé však pronikám do zajímavé tajemné chuti tohoto polotmavého hutného speciálu, se kterým se začínám kamarádit. Ve sváteční den 1. Vánočního svátku, za zvuku koled otevírám patentní uzávěr, nalévám do vzorně vymyté sklenky a ponořuji se hlouběji do neobyčejné chuti této „dvacítky“.

 Na čich silná, trochu ovocná vůně, připomínající mne hodně silné pšeničné pivo. Však také obsahuje mimo jiné pšeničný slad. Bezesporu vnímám řemeslnou profesionalitu místního sládka. Další tajemství zajímavé plné a silné chuti je v tom, že je toto pivo ukládáno do sudů, kde předtím zrálo víno Chardoney. Po napití stále převládá v ústech ta ovocno-hořká chuť. Cítím se jak lord ve starobylém, mahagonovým dřevem vykládaném klubu s koženými křesly a krbem, někde v tajemném, legendami opředeném anglickém hrabství. Kdybych kouřil, neodpustil bych si k tomuto pivu kvalitní doutník. Naštěstí nekouřím a bez tohoto zlozvyku se obejdu. Půllitrová láhev je pomalu ve mně,….. co to? Nějak mne začíná kručet v břiše. Tak jako aperitiv, …. také bezvadné. Odcházím k ledničce, dát si něco z vánočních pochoutek, přibrat zase nějaké to kilo navíc, ostatně jako každý rok o Vánocích…..

Krásně, ve zdraví a pohodě prožité Vánoční svátky a v novém roce snad už bez toho korona-viru, štěstí, zdraví i dlouhá léta.

 

Na zdraví, dej Bůh štěstí

Pavel Čermák – Svět dobrého jídla