Miluji oslavy, svátky, veselice a s tím spojené dobré jídlo a pití. Blížila se teď oslava mých půlkulatin a já samozřejmě přemítal, co dobrého, a tak trochu i slavnostního připravím pro své blízké. Rada přišla sama a to z etikety nádherného roštěnce, který jsem zakoupil původně na steaky. Byl tam jednoduchý recept na rostbief a já si říkám, proč to nezkusit. Jako doplněk byla doporučena omáčka z portského vína, která také není složitá, jen trošku dražší na ingredience, ale jde o sváteční pokrm, tak peníze řešit nebudu. Největší strach jsem měl z toho, aby se vše v předepsaném čase povedlo upéct, ale maso z Bavorska opět nezklamalo. Odležené, vyzrálé, prostě jak to má být. Tím chci ještě dodat, že českému masu bych na tento pokrm nevěřil. V Čechách je většinou hovězí maso, co jde na pult nedostatečně vyzrálé, mnohdy není z mladých býčků, ale z krav (maso z krav by na slušné pulty obchodů vůbec nemělo přijít!!!!!) nebo z přerostlých kusů, tudíž k přípravě minutek je absolutně nevhodné. Takže jděte k opravdu poctivému řezníkovi, co bere maso nejlépe přímo od sedláků, kde máte s hovězím ověřené dobré zkušenosti, případně se obraťte na speciálku, co dodává hovězí maso např. z jižní Ameriky. V neposlední řadě jeďte k sousedům za západní hranici. Alespoň v Bavorsku mne nikdy nezklamali a to ani u masného pultu v supermarketu. A kupujte maso i pohledem. Roštěnec musí být hezky mramorovaný a dobrou vyzrálost poznáme zatlačením prstu do masa. Musí tam zůstat důlek. Pruží li maso, je to špatné. Trochu vyšší cena jistě ušetří pocuchané nervy nad tuhým a vláknitým masem.

Tak už dost povídání a jdeme vařit, doufám, že se to povede i vám stejně tak dobře, jako mne

 

Suroviny:

Na rostbief:

1kg kvalitní roštěné

Sůl, pepř

Olej na smažení

 

Na omáčku:

1 oloupaná jarní cibulka (šalotka)

1 oloupaná mrkev

¼ oloupaného celeru

3 lžíce olivového oleje

200ml červeného vína

150ml portského vína

120 ml vývaru

2-3 lžičky kukuřičného škrobu (nebo tmavý Mondamin- německé omáčkové zahušťovadlo)

3 kostky cukru

½ lžičky soli a pepře

20g másla

 

Příprava:

 

Omáčka:

 

Omáčku z portského vína je ideální dělat den před přípravou vlastního rostbiefu

 

Cibuli, mrkev, celer rozkrojíme napůl a dáme do omáčkového hrnce.

 

Přidáme k tomu olivový olej a cca 8 minut mírně osmahneme za stálého míchání špachtlí.

 

Přidáme k tomu vývar, portské i červené víno a cca 15 minut mírně provaříme bez víka

 

Přidáme kukuřičný škrob (doporučuji předem rozmíchat v hrnečku s trochou vody, aby se nedělaly hrudky), případně máte-li Mondamin (ten lze vsypat přímo), dále přidáme máslo, pepř, sůl, cukr, promícháme a pod poklicí redukujeme na mírném ohni cca 5 minut. Nakonec ještě vyvážíme chutě, pokud je to třeba, přidáním soli, pepře, případně cukru a necháme nejlépe do druhého dne odležet

 

Rostbief:

 

Omáčku máme hotovou a nyní to bude již velmi jednoduché a necháme za sebe pracovat troubu, kterou rozpálíme na 160°C – systém horkovzduch.

 

Než se rozpálí trouba, kus masa vcelku osolíme, opepříme (nejlépe hrubým pepřem a solí), necháme tak ½ hodinky stranou odležet.

 

V pánvi rozpálíme olej a kus masa s každé strany zprudka osmahneme, aby se maso rychle zatáhlo.

 

A pak maso za tepla šup na pekáč a do rozpálené trouby – nepodléváme, pečeme na „sucho“

cca 55 minut na 160°C za využití horkovzuchu.

 

Takže jestli jste měli štěstí na kvalitní maso, po těch 55 minutách je výsledek nádherně šťavnatý rostbief, který se řeže ostrým nožem na plátky, které by měly být uprostřed mírně červené. Podává se s odleženou teplou omáčkou z portského vína a třeba s bramborovým pyré.

Mne se dílo povedlo na 110%, pochutnali jsme si znamenitě a pevně věřím, že vše vyjde i vám.

 

 

Dobrou chuť

Pavel Čermák – Svět dobrého jídla