Guláše patří k mým velmi oblíbeným jídlům. I na těchto stránkách už jsme si nejeden gulášek připravili. Tentokrát zamíříme s gulášem do tuzemských luhů a hájů, do mého rodiště, do jižních Čech, které jsou kolébkou nejlepšího z velkých tuzemských pivovarů, pivovaru Budvar v Českých Budějovicích, který do dnešních dnů zůstal národním podnikem a nenechal se zašantročit do cizáckých rukou privatizačními spekulanty a vykuky. Však je to naše národní stříbro a to by mělo zůstat v rukou národa. Pokud do Českých Budějovic někdy zavítáte, určitě nevynechejte kulinářskou kulturní památku „Mastné krámy“ nedaleko centrálního náměstí a pak samozřejmě zavítejte do kultovní restaurace budějovického Budvaru v těsné blízkosti věhlasného pivovaru. U vchodu vás zaujmou uzamykatelné boxíky na pivní korbely místních štamgastů. Podobné boxy jsem viděl třeba i v mnichovském Hofbräuhausu (HB), největší pivnici na světě. A nebylo by to tak významné město pivní kultury, jako České Budějovice beze sporu jsou, aby nemělo svůj guláš pojmenovaný podle místního pivovaru. A ten si právě teď uvaříme.

 

Suroviny:

Cca 750 g hovězího masa na guláš, nejlépe kližka – mladý býk (připomínám jen vždy a pouze mladý býk !!!!, s jalovicí vše akorát tak zkazíte)

Cca 350 g zeleninového leča

1l  vývaru

Cca 6 cibulí

Cca 3 lžíce hladké mouky

Cca 200 g vepřového sádla

Cca 1 lžíce soli

150 g kvalitní slaniny bez kůže

0,5l piva Budvar 12°

Cca 50 g rajského protlaku

Cca 1 lžíce majoránky

Cca 1 lžička drceného kmínu

Cca 1 lžička mletého pepře

30 g papriky mleté (1 standardní sáček)

Možno dle chuti pro silnější nátury přidat i chilles (já pouze pro sebe na talíři přidal pár koleček té nejvyšší kubatury – Trinidad Scorpions, tento ďábelský „zabiják“, nejste li trénovaní, ale raději nezkoušejte, můžete si ublížit)

 

Postup:

Nejprve budeme krájet, tak tedy cibuli na kolečka, maso na kostky a slaninu na kostičky. Každou surovinu odložíme zvlášť do misky.

 

Připravíme si vývar.

 

Do vhodného většího hrnce dáme rozpálit sádlo a do něho vložíme cibuli, přidáme drcený kmín a necháme zesklovatět.

 

 

K osmahnuté cibuli přidáme maso, pepř a sůl, přilijeme tak 0,3l piva, promícháme a dusíme na větším ohni bez poklice do vydušení šťávy až na tuk. Buďte trpěliví a fakt to vyduste až na tuk. Má to vliv na dobrou chuť.

 

Po vydušení zaprášíme moukou, trochu ještě osmahneme, přidáme mletou papriku, majoránku, rajčatový protlak, zalijeme vývarem, můžeme přidat ještě i chilles a dusíme do měkka pod poklicí – to může trvat i 2 a více hodin. Trpělivost měkké a lahodné maso přináší, tak to neuspěchejte. V průběhu dušení přidáme zbytek piva případně dle potřeby podlijeme ještě vodou, občas vše promícháme.

 

Zvlášť na pánvičce si orestujeme slaninu a přidáme k ní podusit lečo. Tuto směs přidáme do hotového guláše, kdy už je maso měkké a krátce, tak 10 minut ještě provaříme bez poklice a máme hotovo.

 

Podáváme s knedlíkem, můžeme ozdobit lahůdkovou cibulkou, petrželkou či restovanou cibulí.

 

Dobrou chuť

Pavel Čermák – Svět dobrého jídla